Znaczenie L-karnityny w odchudzaniu

Wielu z nas w dobie XXI wieku narzeka dziś na zbędne kilogramy, co na pewno jest efektem stosowania niezdrowej diety oraz mało aktywnego trybu życia. To z kolei szybko przekłada się na nadwagę. Chcąc z nią walczyć, przede wszystkim pomyśleć trzeba o odpowiedniej diecie oraz ćwiczeniach fizycznych. Mimo wszystko nie brak też odżywek, które wspomagają odchudzanie. Jednym z suplementów, o którym w kontekście tego procesu mówi się dosyć dużo jest L-karnityna. Czy rzeczywiście warto postawić na taką odżywkę i czy pomoże nam ona schudnąć?

L-karnityna - odchudza czy nie?

Zacząć trzeba od tego, że L-karnityna jest nazywana substancją witaminopodobną. Wszystko dlatego, że do organizmu jest ona dostarczana w dwojaki sposób - poprzez endogenną syntezę w układzie ludzkim lub wraz z pożywieniem. Rzeczywiście jest to substancja typowo odchudzająca, a to dlatego, że ma ona duży wpływ na metabolizm tłuszczów. Ułatwia bowiem spalanie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, transportując je do mitochondriów. Tam natomiast są one zamieniane na energię, co pozwala zmniejszać tkankę tłuszczową. Sama L-karnityna jednak nie odchudza, a jedynie wspomaga ten proces i to tylko u osób aktywnych fizycznie. W związku z tym sięgając po ten suplement, niezbędne jest rozpoczęcie treningów. Jeśli osoba stosująca L-karnitynę będzie od aktywności stronić, to żadnych efektów ta niestety nie da.

Nie tylko odchudzanie

Zauważmy jednak, że L-karnityna nie tylko wspomaga odchudzanie. Jak już zauważyliśmy, odpowiada ona za transport tłuszczów do mitochondriów, gdzie są one zamieniane na energię, która jest nam przecież niezbędna nie tylko do funkcjonowania mięśni, ale też serca czy wątroby. Poza tym po odżywki takie sięgać powinni sportowcy. L-karnityna wyraźnie pooprawia bowiem ich wytrzymałość, a także zapobiega przedwczesnemu zmęczeniu. Poza tym wspomaga również regenerację mięśni, co jest bardzo ważne, jeśli trenujemy ciężko i regularnie.

Suplementacja L-karnityny

To wszystko sprawia, że L-karnityna w naszym organizmie odgrywa bardzo ważną rolę i warto zadbać o to, aby jej poziom był w nim prawidłowy. Zresztą utrzymanie go wydaje się zadaniem bardzo łatwym, ponieważ organizm syntezuje ją samodzielnie z lizyny w obecności metioniny, żelaza, witaminy C, witaminy B6 i niacyny. Problem w tym, że niedobór, któregoś z tych składników przekłada się również na mniejsze ilości L-karnityny. Przykładowo niedobór witaminy C sprawia, że w mięśniach jest jej mniej nawet o 50%. Dlatego pod uwagę warto wziąć produkty, które są w nią bogate. Najlepszym źródłem tej substancji jest mięso, a w tym wołowina, baranina oraz wieprzowina. Poza tym L-karnitynę zawierają ryby czy produkty mleczne. Niewiele jest jej z kolei w owocach czy warzywach. Oczywiście nie możemy zapominać także o wszelkich suplementach. Mimo że organizm jest w stanie L-karnitynę wyprodukować osobiście czy też pozyskać z pożywienia to niekiedy wskazana jest jej suplementacja. Tym bardziej że często dochodzi do jej niedoborów, które mogą nieść ze sobą przykre konsekwencje. Tracą na tym również osoby, które się odchudzają. W ich przypadku niedobór oznacza, że jej właściwości wspomagające utratę zbędnych kilogramów nie są aktywowane. Dlatego też po odżywkę taką sięgnąć muszą osoby które, mimo że się odchudzają, nie mogą pozbyć się zbędnych kilogramów oraz ciężko trenujące, które chcą zwiększyć wytrzymałość oraz zregenerować mięśnie. Dzienne zapotrzebowanie na L-karnitynę może być jednak różne. Zaleca się, aby w ciągu dnia suplementacja tej substancji mieściła się w granicach 500-2000 mg. Oczywiście sama suplementacja nie jest tutaj złotym środkiem. Tak jak wspominaliśmy na wstępie, L-karnityna sprawdzi się w odchudzaniu, ale suplementacja tej odżywki będzie mało skuteczna lub nawet całkowicie bezowocna, jeżeli nie połączymy jej z odpowiednią dietą, a także aktywnością fizyczną. Tylko wtedy jej właściwości odchudzające zaczną działać. Przed suplementacją warto więc ułożyć swoje menu z ujemnym bilansem kalorycznym oraz przygotować plan treningowy.