Przegląd najpopularniejszych odżywek

Osoby, które na siłowni stawiają dopiero pierwsze kroki, bardzo często decydują się od razu na zakup odżywek. W zasadzie w pierwszych tygodniach treningu można z nich zrezygnować. Jeżeli jednak chcecie już na coś postawić, muszą to być suplementy naprawdę dobrze dobrane. W innym wypadku swoje środki wyrzucie w przysłowiowe błoto. Zastanówmy się w związku z tym, na jakie odżywki postawić w pierwszej kolejności. Które z nich będą nam niezbędne i rzeczywiście pomogą w uzyskaniu lepszych wyników?

  • Odżywki białkowe

Podstawą jest rzecz jasna odżywka białkowa, na którą decydujemy się zresztą najczęściej. Postawić na nią trzeba w momencie, kiedy nie jesteśmy w stanie zaspokoić zapotrzebowania swojego organizmu na białko dostarczane z diety. Jeśli jest inaczej z odżywek białkowych można zrezygnować, choć zauważmy, że jest to trudne. Na suplementy białkowe powinien więc postawić każdy, kto nie ma diety dopiętej na ostatni guzik. Jeżeli macie w niej jakieś niedobory białkowe, tego typu odżywka na pewno Wam pomoże.

  • Witaminy i minerały

Wyżej wspomnieliśmy o diecie. Zauważmy więc od razu, że jakość dzisiejszego jedzenia jest o wiele gorsza od tego, z jakim mieliśmy do czynienia jeszcze kilka lat wcześniej. Z reguły są one więc również i mało bogate w witaminy czy też minerały. Dlatego też warto je dostarczać z zewnątrz i to niezależnie od tego, czy oddajemy się ćwiczeniom na siłowni lub innej formie aktywności, czy też jesteśmy pasywni. Z suplementacji z wykorzystaniem witamin i minerałów powinien więc skorzystać każdy niezależnie od stopnia aktywności, płci czy wieku.

  • Kreatyna

Kreatyna to zdecydowanie najpopularniejszy produkt dostępny na rynku, jeżeli weźmiemy pod uwagę legalne i bezpieczne budowanie masy mięśniowej i zwiększenie swojej siły. W pierwszych miesiącach treningu nie musimy jednak sięgać po ten produkt. Początkowy trening i tak dla naszego organizmu będzie wystarczającym szokiem, a więc z kreatyną możemy się wstrzymać. Kupić ją natomiast należy po kilku miesiącach, kiedy widzimy, że wchodzimy w okres stagnacji.

  • Odżywki węglowodanowe

Węglowodany to kolejny po białku mikroskładnik, który naszemu organizmowi jest niezbędny. W tym przypadku wypełnienie zapotrzebowania jest znacznie prostsze niż w przypadku białka. Nie jest więc powiedziane, że takie wspomagacze będą nam niezbędne. Mimo wszystko odżywki węglowodanowe w proszku będą natomiast dobrym rozwiązaniem podczas treningu lub zaraz po nim, kiedy to do organizmu chcemy dostarczyć węgli prostych w możliwie najwygodniejszej formie.

  • Gainer

Gainer to odżywka węglowodanowo-białkowa, która jest połączeniem cukrów i białek. Najczęściej spotykane proporcje takich odżywek to 80 do 20. O tego typu dodatkach pomyśleć powinni przede wszystkim ektomorficy, którzy mają problem z budowaniem masy mięśniowej.

  • Spalacze tłuszczu

Jak sama nazwa wskazuje, spalacze tłuszczu mają pomóc nam w zgubieniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Rzeczywiście sprawdzają się w tym dobrze, co jednak nie oznacza, że sięgać po nie trzeba od razu. Nie ma takiej potrzeby, a odchudzanie rozpocząć należy od wprowadzenia deficytu kalorycznego czy też zwiększenia aktywności fizycznej. Dopiero w sytuacji, kiedy takie zabiegi nie dają już pożądanych rezultatów, postawić należy na L-karnitynę czy termogeniki, które pomogą pozbyć nam się pozostałej tkanki tłuszczowej.

  • BCAA

BCAA, a więc aminokwasy rozgałęzione to również bardzo pomocne odżywki, choć przede wszystkim wtedy, kiedy naszym celem jest redukcja. Nie tylko przyspieszają one regenerację, ale również działają antykatabolicznie.

  • Przedtreningówki

Na koniec weźmy jeszcze pod uwagę tak zwane przedtreningówki, a więc odżywki, które poprawiają koncentrację oraz nadają pompy mięśniowej. Warto stosować je w momencie, kiedy mamy słabszy dzień i nie jesteśmy skłonni do tego, aby przeprowadzić trening. Przy zmęczeniu sprawdzają się naprawdę dobrze. Nie należy stosować ich jednak przed każdym treningiem. Wówczas organizm się do nich przyzwyczai, przez co nie będą nas pobudzać w takim stopniu, jak powinny.

Jak więc widzimy, rodzajów odżywek jest mnóstwo. Na pewno wszystkie nie są Wam niezbędne. Wiele jest mniej przydatnych, inne nieco bardziej, a niektóre są wręcz niezbędne. Przed ich zakupem warto więc się dokładnie zastanowić i nie wydawać pieniędzy ot tak sobie na odżywki, które na danym etapie treningowym są nam zupełnie niepotrzebne.