Czym jest alergia ?

 Alergia pokarmowa  to immunologiczna nadwrażliwość pokarmowa – stan chorobowy organizmu wynikający z nieprawidłowej odpowiedzi immunologicznej (ukł. odpornościowy) na spożycie pokarmu, mówiąc prościej to bodziec który wywołuje patologiczną reakcję naszego organizmu przez to że  nie słusznie traktuje pożywienie jako niebezpieczeństwo takie jak np. wirus lub bakteria .

Podział 

Najprostszy podział mówi o alergii IgE–zależnej oraz IgE–niezależnej. Alergia IgE–zależna jest dość prosta do identyfikacji i bez problemu możemy potwierdzić jej występowanie u alergologa. Sprawa jest jednak znacznie trudniejsza jeśli chodzi o postać  IgE–niezależną , o której będą nam mówić praktycznie tylko i wyłącznie objawy.Należy jednak pamiętać,że każdy organizm jest inny i reakcje mogą być naprawdę zróżnicowane, dlatego tak ciężko jest ją zindentyfikować.

W typowej alergii IgE–zależnej (typu I, reakcja natychmiastowa) reakcja organizmu na spożywany pokarm jest bardzo szybka i dotyczy najczęściej skóry i śluzówek (wysypka, obrzęk, atopowe zapalenie skóry…) oraz
przewodu pokarmowego (biegunka, bóle brzucha, zaparcia…).
Diagnostyka alergii natychmiastowej opiera się o testy skórne i testy z krwi na alergię IgE–zależną, w oparciu o wywiad lekarski.

Problem pojawia się jednak, gdy zauważamy, że spożywany pokarm jest przyczyną problemów zdrowotnych i pogorszenia samopoczucia, a testy na alergię IgE–zależną dają wyniki ujemne.Co więcej, pacjent nie jest w stanie samodzielnie określić który ze spożywanych pokarmów jest przyczyną problemów. Wtedy należy podejść do tego niezwykle poważnie  obserwować swój organizm i reakcję na dane pożywienie , zwracając też uwagę na najpopularniejsze alergeny pokarmowe i na  rośliny które kwitną w danym okresie,  gdyż alergie często mają charakter krzyżowy .

*Alergia IgE–zależna może być wziewna, pokarmowa, kontaktowa albo krzyżowa.


Produkty, które u osób uczulonych najczęściej wywołują ciężką uogólnioną reakcję alergiczną – anafilaksję, to przede wszystkim:




1.ZBOŻA ZAWIERAJĄCE GLUTEN (pszenica, żyto, pszenżyto, orkisz, jęczmień oraz zanieczyszczony owies)

2.MLEKO I PRZETWORY MLECZNE (na białko lub/i cukry)

3.SOJA I ŁUBIN… (i inne r. strączkowe)

4.SKŁADNIKI CELOWO DODANE DO ŻYWNOSCI (np. dwutlenek siarki/siarczyny/E 220–227)

5.BIAŁKO JAJKA KURZGO

6.ZIARNA SEZAMU

7.ORZECHY (np. ziemne/arachidowe - właściwości uczulające mają wszystkie orzechy rosnące na drzewach)

8.RYBY (dorsz, śledź, szprota), SKORUPIAKI (kraby, homary, krewetki) I MIĘCZAKI (małże, kalmary, ślimaki, ostrygi, ośmiornice)

9.SELER (spośród warzyw seler jest rośliną najczęściej wywołującą reakcje alergiczne – właściwości alergizujące posiadają wszystkie jego części)

10.POMIDOR (na białko lub/i nawozy - chemię w nim).

To jednak nie wszystkie pokarmy potencjalnie niebezpieczne dla alergików, ponieważ w gruncie rzeczy może nas uczulać dosłownie wszystko.

NIETOLERANCJA POKARMOWA

Nietolerancja pokarmowa to nieimmunologiczna nadwrażliwość pokarmowa – stan chorobowy organizmu wynikający z nieprawidłowości enzymatycznych.
W tym typie alergii wyróżniamy co najmniej 2 rodzaje immunoglobulin:
•IgG–zależna
•IgA–zależna
*Również występują immunoglobuliny (Ig) D i M.


Objawy alergii IgG–zależnej pojawiają się nawet kilka dni (nawet do 72 godz.) po spożyciu alergizującego pokarmu i są niezwykle zróżnicowane.
Do najczęściej występujących  manifestacji alergii IgG – zależnej należą między innymi bóle głowy, biegunki, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha, bóle mięśniowe i stawowe, nadwaga, otyłość, nadciśnienie tętnicze, problemy skórne (atopia, trądzik zapalny, świąd), a nawet niepłodność, depresja czy pogorszenie formy psychofizycznej…
Z kolei u pacjentów z nadwrażliwością pokarmową IgA–zależną najczęściej kilka godzin po posiłku dochodzi do rozwoju dość gwałtownych problemów ze strony przewodu pokarmowego, np. śluzówki jelita (bóle brzucha, biegunka, wzdęcia…).”
„Oba typy opisywanych nadwrażliwości IgA i IgG zależnych to tzw. alergie utajone (opóźnione).
Z uwagi na zróżnicowane, często mylone z innymi chorobami objawy oraz długi okres pomiędzy spożyciem posiłku a występowaniem dolegliwości, ich zdiagnozowanie jest niezwykle trudne.„

Najczęściej nietolerowane produkty to :


1.ZBOŻA ZAWIERAJĄCE GLUTEN (pszenica, żyto, pszenżyto, orkisz, jęczmień oraz zanieczyszczony owies),

2.MLEKO I PRZETWORY MLECZNE (na białko lub/i cukry),
3.SOJA… (i inne r. strączkowe),
4.SKŁADNIKI CELOWO DODANE DO ŻYWNOSCI (np. dwutlenek siarki/siarczyny/E 220–227, glutaminian sodu…),
5.BIAŁKO JAJKA KURZGO,
6.ORZECHY (np. ziemne/arachidowe - właściwości uczulające mają wszystkie orzechy rosnące na drzewach),
7.RYBY (dorsz, śledź, szprota), SKORUPIAKI (kraby, homary, krewetki) I MIĘCZAKI (małże, kalmary, ślimaki, ostrygi, ośmiornice).

Obróbka termiczna 

Kluczowym elementem alergenu  jest białko („łańcuch” aminokwasów) w produktach alergizujących.

Jest ono termostabilne i nie traci swej alergenności w czasie gotowania czy smażenia. Przypuszcza się nawet, że podczas tych działań mogą powstawać nowe alergeny, gdyż zdarza się, że osoby tolerujący dobrze surowe produkty, mają objawy po zjedzeniu ich w postaci ugotowanej.

Podsumowanie 
Podsumowując , gdy zaobserwujemy u siebie objawy które kojarzymy z ,,alergią pokarmową '' warto jest bliżej przyjrzeć się problemowi ponieważ alergia często jest mylona z nietolerancją i na odwrót . Częstym przypadkiem jest , stosowanie produktów bez laktozy gdy mamy przykre dolegliwości po produktach mlecznych . W przypadku nietolerancji będzie to skuteczne rozwiązanie , jeśli jednak jest to alergia będzie to bezsensowny zabieg .  Dlatego naprawdę warto jest podejść do tematu poważnie , bo kiedy mamy już diagnozę , czasami wystarczą naprawdę niewielkie kroki aby poradzić sobie z problemem.